Jak walczyć z korupcją?
Korupcja jest zjawiskiem, które pozwala na realizację partykularnych interesów pojedynczych osób lub grup wbrew prawu i dobru ogólnemu. Zachowania takie naruszają zasady wolnej konkurencyjności, podważają wiarygodność podmiotów je podejmujących, hamują rozwój, ograniczają inwestycje, wpływają na kształtowanie się niewłaściwego kanonu współpracy.
Zajęcia z przedmiotu „Praktyki antykorupcyjne” poprzez podejmowane tematy mają uwrażliwiać słuchaczy na różne aspekty korupcji, promować ideę uczciwości i jawności. Świadomość antykorupcyjna może przyczynić się do ograniczenia skali korupcji w Polsce, a w konsekwencji zwiększenia obywatelskiego zaufania instytucjonalnego, które od wielu lat prezentuje się na niskim poziomie. Aby skutecznie z tym walczyć, potrzeba świadomości urzędników i pracowników na temat uwarunkowań korupcji, jej przedmiotu oraz konsekwencji nie tylko bezpośrednio dla podmiotu takiego zachowania, ale szerszego kontekstu funkcjonowania instytucji (m.in. współpracy wewnętrznej i zewnętrznej, zaufania obywateli wobec instytucji czy firmy i jej urzędników czy pracowników).
Na wizerunek instytucji publicznych wpływają bezpośrednio ich pracownicy. Zachowania wychodzące poza ramy rzetelności i przejrzystości stanowią bezpośrednie zagrożenie dla instytucji w zakresie strat ekonomicznych i nadwyrężonego wizerunku społecznego. Powszechnie występujące nadużycia ze strony pracowników wiążą się najczęściej z ich brakiem wiedzy lub świadomości, stąd istotne jest wdrażanie w instytucjach barier antykorupcyjnych, odpowiednia wiedza i wyposażenie pracowników w kompetencje niezbędne do podejmowania właściwych działań.
Zajęcia z przedmiotu „Praktyki antykorupcyjne” na Wydziale Zarządzania Warszawskiej Wyższej Szkoły Biznesu prowadzi mgr Szymon Gutowski.